AVB – Audio Video Bridging

AVB je obecný název pro řadu technických standardů, které poskytují komutovaným (point-to-point) ethernetovým sítím vylepšenou synchronizaci, nízkou latenci a vysokou spolehlivost.

AVB zahrnuje následující technologie a standardy:

  • IEEE 802.1AS-2011: Časování a synchronizace u „časově citlivých“ aplikací (gPTP);
  • IEEE 802.1Qav-2009: Směrování a queuing „časově citlivých“ toků (FQTSS);
  • IEEE 802.1Qat-2010: Protokol SRP pro vytvoření rezervace pro daný tok;
  • IEEE 802.1BA-2011: Audio/Video Bridging (AVB) systémy;
  • IEEE 1722-2011: Přenosový protokol na úrovni 2. vrstvy pro „časově citlivé“ aplikace (přenosový protokol AV, AVTP);
  • IEEE 1722.1-2013 Vyhledávání zařízení, enumerace, správa připojení a řídící protokol (AVDECC).
    Změny u standardů IEEE 802.1Qat a 802.1Qav byly začleněny do základního dokumentu
  • IEEE 802.1Q-2011, který specifikuje činnost mostů Media Access Control (MAC) a VBLAN sítí.

Změny u standardů IEEE 802.1Qat a 802.1Qav byly začleněny do základního dokumentu IEEE 802.1Q-2011, který specifikuje činnost mostů Media Access Control (MAC) a VBLAN sítí.

Analogové audiovizuální (AV) vybavení v minulosti využívalo jednosměrné, jednoúčelové a dvoubodové (point-to-point) spojení. Tyto vlastnosti si zachovaly dokonce i digitální AV standardy jako S/PDIF pro přenos digitálně kódovaného zvukového signálu nebo sériové digitální rozhraní (SDI) pro přenos videosignálu. Především u profesionálních a high-endových aplikací má tento model zapojení za následek obrovské a nepřehledné množství kabelů.

Pokusy o řešení tohoto problému se spoléhaly na „vícebodové“ topologie sítí (jako v případě IEEE 1394 (FireWire) a adaptaci technologií (jako jsou „Audio over Ethernet“ a „Audio over IP“) pro standardní počítačové sítě s ethernetovými přepínači.
Výrobci profesionálních, domácích a automobilových AV řešení začali bohužel využívat specializované protokoly, které spolu navzájem nespolupracovaly a nespolupracovaly ani se standardními IT protokoly. Standardní počítačové sítě navíc neposkytují stabilní úroveň kvality, která by zajišťovala přesné mechanismy časování a předvídatelnou či alespoň omezenou latenci.
AVB sítě překonávají tato omezení tím, že přenášejí více audiovizuálních toků přes standardní ethernetové přepínače (tj. MAC mosty) připojené v tzv. hierarchické topologii stromu. AVB zahrnuje protokoly na úrovni vrstvy 2 tak, aby bylo možné zajistit šířku přenosu a prioritizaci síťového provozu. Tím je pro každý tok garantována přesná synchronizace a nízká latence.

Precizní synchronizace několika AV toků je důležitá pro přesný souběh (v čase) videa a přidruženého audia, pro udržení většího počtu digitálně připojených reproduktorů ve fázi (profesionální prostředí vyžaduje přesnost na 1 mikrosekundu), a také proto, aby nedošlo ke zpožděnému doběhu paketů, který by měl za následek přeskakování video snímků (frame dropping) nebo nežádoucí chyby v audio signálu, jako jsou „lupance“ nebo ticho. I to nejhorší možné zpoždění, včetně ukládání do vyrovnávací paměti zdroje a cíle, by mělo být nízké a předvídatelné: Zpoždění uživatelského rozhraní by mělo být okolo 50 ms, aby uživatel vnímal reakci na stisknutí tlačítka jako okamžitou. V případě živého vystoupení nebo práce ve studiu by mělo jít o 2 ms.

Příklady využití AVB v praxi:

    Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

    ADDRESS

    63739 street lorem ipsum City, Country

    PHONE

    +12 (0) 345 678 9

    EMAIL

    info@company.com