Vývoj a budoucnost uznávaného digitálního bezdrátového interkomu Clear-Com FreeSpeak II

Vývoj a budoucnost uznávaného digitálního bezdrátového interkomu Clear-Com FreeSpeak II

Reference

Společnost Clear-Com využívá k zajištění srozumitelné a spolehlivé komunikace ta nejnovější řešení  již více než padesát let. Je průkopníkem mnoha nových interkomových technologií, které jsou dnes již běžnou součástí komunikačních systémů, a to včetně tzv. partyline systémů, digitálních bezdrátových systémů, řešení na bázi IP, mobilních interkomů a mnoha dalších.

Viceprezident a produktový manažer společnosti Clear-Com, Simon Browne, hovoří o historii a vývoji digitálního bezdrátového interkomu FreeSpeak.

září 2019

Jak to začalo?

Jak to začalo?

FreeSpeak byl poprvé představen kolem roku 2002, a sice společností Drake Electronics, která brzy na to začala spolupracovat se značkou Clear-Com. Vlastníkem obou firem byla tehdy společnost Vitec Group.

Díky četným reakcím od uživatelů, kteří chtěli být v pohybu a zároveň zůstat ve spojení s několika místy, jsme začali přemýšlet nad tím, jakým způsobem by bylo možné integrovat do beltpacku panel s interkomovým klíčem.

Digitální bezdrátový přenos byl tehdy ještě v plenkách, proto jsme netradičním způsobem využili telekomunikační technologii DECT. Zvukový a datový přenos jsme  provedli přes digitální radiokomunikační rozhraní. Uživatelé beltpacků mohli bezproblémově procházet mezi anténami. Menu na obrazovce ukazovalo volající a uživatelé si mohli nastavit vlastní štítky s klíčem. Řešení obsahovalo i systém výběru založený na rolích. Ten umožňoval uživatelům sáhnout po jakémkoliv volném beltpacku a nahrát si své vlastní klíče. V roce 2002 se jednalo o skutečně inovativní řešení.

FreeSpeak byl v podstatě prvním více-zónovým roamingovým digitálním bezdrátovým systémem. I přesto, že fungoval velmi dobře, z jeho počátečního provozu jsme se hodně poučili. FreeSpeak jsme například integrovali do maticového systému s vysokým počtem portů. Šlo o řešení, které velmi efektivně fungovalo v Evropě s dobrou šířka pásma, nikoliv však ve Spojených státech, kde bylo pásmo rádiového spektra podstatně užší. Kromě toho naše konkurence v USA pracovala se základními stanicemi připojenými k menším kabelovým partyline systémům. I z tohoto důvodu jsme pro americký trh vytvořili verzi se základní stanicí označenou jako Cellcom.

S postupem času se společnost Drake Electronics začlenila pod značku Clear-Com, jejíž vlastnictví přezvala společnost HME. Spojení našich produktů a vysoce kvalitního výrobního know-how bylo velmi úspěšné. Od HME jsme se naučili, že náš systém musí být mnohem odolnější. Myslím si, že jsme trochu podcenili to, jak lidé mohou s beltpacky zacházet!

Začali jsme se také soustředit na zlepšení dosahu a kapacity našeho systému. A i navzdory problémům s regionální šířkou pásma se nám podařilo výkon bezdrátové komunikace vylepšit. Po technické stránce jsme mnoho problémů vyřešili zejména nasazením přísnějších vstupních filtrů, které znatelně omezily výskyt radio-frekvenčního rušení.  A tak se narodil FreeSpeak II.

Využití bezdrátového interkomu vzrostlo. Přestože jsme se u FreeSpeak II ze začátku soustředili na rozšíření pásma beltpacků, paradoxně jsme také potřebovali uživatelům umožnit omezení rozsahu a přidat DECT synchronizaci k tomu, aby týmy, které pracují na stejném místě nemusely řešit problémy způsobené vzájemnými přesahy mezi několika systémy. 

Stejně tak mnoho lidí chtělo vybavit beltpacky natolik početné týmy, že pásmo 1,9 GHz bylo často zcela přetížené. Abychom těmto situacím předešli, přidali jsme pásmo 2,4 GHz, díky čemuž mohou uživatelé na různé šířce pracovat s až 40 beltpacky a velmi snadno svůj systém rozšířit. Maticové systémy s několika kartami zde poskytují značnou flexibilitu. V rámci totožného systému mohou být někteří uživatelé DECT a někteří na 2,4 GHz. Pásmo 2,4 GHz je rovněž populární v oblastech s horší regulací DECT.

Kde jsme dnes?

Kde jsme dnes?

Technologie nestojí na místě, proto i my pokračujeme ve vývoji nových funkcí tak, abychom obstáli v neustále se měnícím prostředí. Nedávno jsme přidali funkci maskování ztracených paketů. U vícecestných přenosových systémů může v okrajových oblastech občas docházet ke ztrátě datových paketů. Nově přidaný prvek identifikuje vstupní a výstupní data a za účelem lepší zvukové kvality ztracené pakety obnoví. Tato funkce je užitečná obzvláště v prostředí s klenutým zastřešením nebo v místě s mnoha odrazy. Nově byly přidány také lepší kodeky, které jsou více tolerantní k datovým ztrátám. Pro účely instalací postavených na IP protokolu jsme konektivitu vysílacích antén rozšířili o standard AES67.

Jiným předmětem našeho zájmu je diagnostika. I přesto, že se nejedná o funkci, která by opanovala novinové titulky, lidem, kteří na místě spravují bezdrátové systémy, poskytuje důležitý přehled a vizuální informace o jejich provozu.

Co bude dál?

I když cítíme, že si FreeSpeak II vydobyl reputaci skutečně inovativního řešení, nepřestáváme naslouchat našim zákazníkům a partnerům, od kterých získáváme povědomí o tom, jak je v praxi systém používán a jakým způsobem bychom ho mohli ještě více vylepšit. Víme, že prostor přenosových pásem je stále více přetížený, a také že lidé neustále chtějí navyšovat kapacitu svých systémů. Pro vyřešení těchto problémů neustále vyvíjíme nová řešení.

Půvabný paradox systému FreeSpeak II spočívá v tom, že je současně jednoduchý i sofistikovaný. Lidé „popadnou“ beltpack a velmi rychle přijdou na to, jak ho použít. Zároveň se ovšem jedná o velmi promyšlené zařízení, které v případě potřeby zvládá i několik úkolů najednou. Stále se snažíme najít nové způsoby, jak těm, kdo chtějí, poskytnout ještě více funkcí.

FreeSpeak vznikl společně s poptávkou po mobilitě. V současnosti se balíček nároků rozrůstá ještě o požadavky na větší kapacitu a nasazení ve větších týmech. Zlepšování digitálních interkomů pro velké oblasti se bude muset vypořádat také s existujícím bezdrátovým „šumem“ telefonních pikobuňek, Wi-Fi apod. Na tyto problémy se plánujeme zaměřit v nových verzích našeho systému. Těšíme se, že některé nové funkce představíme našim zákazníkům a odborné obci již koncem tohoto roku (2019).

Vybrané reference k produktu:

  • Bezdrátové komunikační řešení FreeSpeak II společnosti Clear-Com připraveno k instalaci ve velkých vysílacích stanicích Velké Británie – čtěte ZDE.
  • Proslulé Koninklijk (Královské) divadlo Carré v Amsterodamu spoléhá na komunikační systémy Clear-Com – více ZDE.
  • Clear-Com pomáhá svými interkomy v medicínském vzdělávání – více ZDE.

Chcete se o možnostech využití interkomové komunikace dovědět více, potřebujete poradit s výběrem vhodného systému?

Ivan Lehký

ivan.lehky@audiopro.cz+420 603 884 772

    Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

    ADDRESS

    63739 street lorem ipsum City, Country

    PHONE

    +12 (0) 345 678 9

    EMAIL

    info@company.com