S technologií Clear-Com se hraje dál! Fenomén Esport
První německá esportová aréna Esport Factory – určená pro tréninkové, školící a produkční účely – vsadila na flexibilní interkomový systém značky Clear-Com. Diváci v zaplněném hledišti bouřlivě povzbuzují svůj oblíbený tým. Průběh utkání je přenášen na obřích obrazovkách a plochu arény křižují štáby s bezdrátovými kamerami. Nejedná se však o světový pohár, Super Bawl či něco podobného...
Jedná se o jiný druh soutěžního klání, který je stejně bouřlivý a neméně intenzivní. V tomto případě hovoříme o tzv. esportu (souboj hráčů počítačových her), jehož domovem je nová aréna Esports Factory v německém Osnabrücku. Centrum, které pravidelně hostí herní turnaje s účastí mnoha hráčů (včetně produkčního týmu až 15 lidí), v nedávné době zmodernizovalo své vybavení tak, aby dokázalo realizovat úspěšné akce s mimořádně soutěživou atmosférou a skvělými komunikačními možnostmi. Volba nového technického vybavení, které během místních i externích produkcí pokrývá potřeby komunikace mezi režií a pódiem, padla na technologie firmy Clear-Com – konkrétně na analogový partyline interkom Encore, mobilní aplikaci Agent-IC a IP rozhraní řady LQ Series.
Považovat esporty za obyčejné videohry by se mohlo zdát poněkud krátkozraké. Mnoho analytiků odhaduje hodnotu tohoto odvětví na 1 miliardu amerických dolarů. Nemálo odborníků zároveň předpokládá, že díky rychlému růstu diváků a vysokému podílu sponzorství bude v blízké budoucnosti tato částka ještě mnohem vyšší. To je také důvod, proč podle majitele firmy Maze GmbH mělo smysl otevřít Esports Factory – první herní centrum tohoto druhu v Německu. Původní prostory byly kompletně vyprázdněny a renovovány. Nyní jsou zde k dispozici tréninkový bootcamp, akademie pro hráče esportu a podmínky, ve kterých se konají turnaje s kapacitou až 200 diváků. V areálu se také konají akce pro sledování produkcí na dálku.
V Evropě máme zcela jedinečné postavení. Chtěli jsme překlenout propast mezi stavem, kdy jsme neměli tomuto explodujícímu trhu co nabídnout, a obrovskými stadiony, na kterých se turnaje v esportech pořádají. Vytvořili jsme útulné a zároveň luxusní místo pro středně velké esportové eventy, při kterých jsou diváci velice blízko akce. Zároveň se jedná o technologicky moderní prostor, který je schopen zvládnout veškeré nároky na přenos herní produkce.
Moritz Esche, technický ředitel společnosti Maze GmbH
Jedny z nejvyšších nároků jsou kladeny na komunikaci. S ohledem na 96 možných vstupů pro kamery je k produkci turnaje elektronického sportu zapotřebí devět kilometrů SDI kabelů a 40 počítačů: „Je toho hodně, co se může pokazit,“ říká Esche. „K tomu, aby některé věci nešly podle plánu, stačí málo. Komunikace je klíčem k úspěchu každé zdejší akce. Potřebujeme mezi sebou udržovat kontakt a zároveň našemu štábu ponechat prostor pro kreativitu.“
Z požadavků produkčního týmu vzešla představa interkomového systému s dostatečnou kapacitou pro volný pohyb jeho členů po areálu, kde mohou natáčet záběry z akce. Dalším nárokem byla možnost „segmentovat“ provoz tak, aby každý člověk mohl komunikovat pouze s takovou částí týmu, kterou potřebuje ke své práci.
Vzhledem k různým formátům akcí a měnícím se nárokům na komunikaci bylo nutné najít flexibilní IP řešení – interkomové stanice, které lze snadno a rychle přenastavit z malého systému jen s několika málo kanály na systém velký – určený pro produkce se složitějšími nároky na komunikaci.
Díky rozhraní řady LQ Series je možné s pomocí pouze jedné interkomové základny provozovat analogový partyline, 4vodičové analogové audio a stanice Agent-IC®. Široké možnosti propojení dovolují systému kdykoliv pružně reagovat na nové produkční podmínky. Škálovatelnost sítě LQ navíc garantuje, že tato investice obstojí i při případném budoucím rozšíření systému.
V původním objektu bylo propojení systému řešeno přes stávající interní síť. Nyní je možné se z koncového zařízení k systému připojit takřka odkudkoliv na světě přes datové 3G a 4G připojení. Toto řešení výrazným způsobem zjednodušuje práci při produkci, která se odehrává mimo areál.
„S pomocí systému LQ a aplikace Agent-IC v pohodě zvládneme, vše co potřebujeme,“ říká Esche. „Aplikaci Agent-IC jsme začali dokonce používat i pro naše externí produkce. Produkční tým se s pomocí datového připojení svých mobilních telefonů jednoduše připojí k LQ boxu, který je stále nainstalován v našem hlavním sídle.“
V Esport Factory předpokládají, že budou růst a držet krok s publikem podobně dynamicky jako celé esportové odvětví. Použité systémy Clear-Com jsou na tento způsob flexibilního škálování dokonale připraveny, stačí pouze přidat další rozhraní řady LQ. Z LQ boxů lze snadno vytvořit síť šesti jednotek. Systém se tak může pohodlně rozrůstat. Tato nová rozhraní jsou nyní součástí jejich sítě. Díky škálovatelnosti a modularitě se v případě tohoto projektu jedná o skvělý začátek.
Po několika měsících provozu jsou Esche a jeho tým přesvědčeni, že dokážou zvládnout jakoukoliv výzvu, kterou by před ně jejich nároční fanoušci postavili.
„Produkty Clear-Com jsou pro naši činnost naprosto zásadní,“ uzavírá Esche. „Bez nich bychom takové akce odbavit nezvládli.“
Chcete se o možnostech využití interkomů v praxi dovědět více? Rádi vám poradíme.