Nejlépe zabezpečené a zašifrované videokonferenční řešení roku 2019

Nejlépe zabezpečené a zašifrované videokonferenční řešení roku 2019

Reference

Zabezpečení videokonferenčních hovorů není pouze úkolem vládních subjektů či povinností související s nařízením GDPR. Extrémně důležité jsou také metody a přístupy k zabezpečení dat, se kterými pracují služby a aplikace ve vaší domácnosti či na pracovišti. Pokud jim ze strany vašich dodavatelů není připsán odpovídající význam, může to mít závažné důsledky.

Videokonference a IOT video zařízení představují významné cíle. Kombinováním nezabezpečených sítí s podprůměrnými technologiemi pro ochranu videokonferencí odkrýváte svá slabá místa a stáváte se zranitelnými.

3 důvody proč upřednostnit zabezpečení videokonference

1. Důvěra vašich klientů a obchodních partnerů

Dobře zvažte, jakého emailového klienta by měla vaše společnost používat. Outlook, Gmail, Hotmail, AOL – všechny tyto služby se mohou z hlediska vašich potřeb mírně lišit. Bude-li vaše firma spojována s narušitelným zabezpečením a zranitelností, vyvoláte ve vašich partnerech a klientech pochybnosti a oslabíte jejich ochotu s vámi spolupracovat.

2. Citlivost informací

Zatímco lidé přes běžné spotřebitelské aplikace při videohovorech sdílejí své každodenní osobní a někdy velmi soukromé záležitosti, komunikace na pracovní úrovni je často zaměřena na obchodní tajemství, podrobnosti o produktech či patentech nebo na osobní záznamy. Pokud se takovéto informace dostanou do špatných rukou, může to mít velice závažné právní následky. Vyšší citlivost informací je jedním z důvodů, proč je dobré klást na zabezpečení velký důraz.

3. Náklady na počítačovou kriminalitu

Článek, který byl uveden v magazínu Forbes, vyčíslil letošní dopady počítačové kriminality na 2 bilióny amerických dolarů. Škody způsobené závažným narušením bezpečnosti totiž nekončí pouze špatnou mediální pověstí a pojištění proti kybernetické kriminalitě není miliardovým odvětvím náhodou.

Proč ne každé videokonferenční řešení šifruje hovory?

Upřímně řečeno, bezpečnost a šifrování jsou náročné na práci i zdroje. Chcete-li dosáhnout nejlepšího možného řešení pro zabezpečení videokonferencí, musíte svá opatření neustále zlepšovat a zároveň pochopit, že rostoucí kvalita bude s novými vrstvami šifrování dodatečně vyžadovat také další provozní náklady.

Jeden z důvodů, proč poskytovatelé video služeb relativizují důležitost bezpečnosti, případně ji nabízejí jen jako volitelnou možnost, spočívá v jejich snaze o zachování kvality obsahu. Zoom například nabízí šifrování hovorů, ale klade nároky na administrátora účtu, který musí projít pokročilou nabídkou nastavení a sám šifrování fyzicky zapnout. Přidání dodatečného šifrování u některých poskytovatelů videokonferencí znatelným způsobem snižuje kvalitu video přenosu. Naše doporučení – nevystavujte sami sebe situaci, kdy budete nuceni vyměnit soukromí za kvalitu.

Výhody zabezpečení a šifrování Lifesize

V případě partnerství s jakýmkoliv dodavatelem technologií je důležitým faktorem bezpečnost. Doporučujeme zajistit aktivní data živě probíhajících hovorů i uložené nahrávky zabezpečením vyšší úrovně – stejně jako byste postupovali v případě ukládání záznamů na cloudu nebo při sdílení obsahu.

Zabezpečení základů a architektury

Lifesize provozuje bezpečnostní model sdílený s datovými středisky Amazon Web Services (AWS). Využívá tak certifikace třetích stran pro zabezpečení a ochranu osobních údajů, jako jsou například SOC a ISO27001. Společnost Lifesize se rozhodla využívat AWS jako předního poskytovatele veřejných cloudových služeb. Tímto způsobem provoz svých technologií optimalizuje implementací jediného řešení a nikoliv použitím kolokačních nebo hybridních řešení.

Zabezpečení provozu

Produkční služba Lifesize funguje samostatně a nezávisle na podnikovém IT prostředí společnosti Lifesize. V samostatných a nezávislých prostředích jsou udržovány rovněž systémy a nástroje používané pro správu zdrojového kódu, průběžnou integraci (CI) či plánování a zlepšení procesů (QA). 

Zabezpečení konferenční místnosti a koncových bodů

V rámci každého řešení klade Lifesize důraz na zabezpečení kamery v konferenční místnosti. Systémy Lifesize jsou na rozdíl od obecně zaměřených souprav s komponenty konstruovány speciálně pro účely videokomunikace. Uzavřená koncepce nedovoluje používat nebo přidávat nepodporovaný či dokonce nepatřičný software.

Zabezpečení video a audio hovoru

Služby, systémy a klientský software Lifesize v rámci každého hovoru zajišťují mezi koncovými body bezpečné a šifrované video, zvuk, prezentaci (média) i signalizaci. Šifrování nelze deaktivovat uživatelem ani administrátorem. Šifrování hovorů neprobíhá na úkor jejich kvality. Díky standardizaci na WebRTC je šifrování povinným prvkem a vztahuje se jak na signalizaci (přes DTLS), tak na média (přes SRTP / AES-128).

Cloudové řešení Lifesize poskytuje (jako volitelnou službu) možnost připojit se ke konferenci prostřednictvím telefonního hovoru. Tato schopnost je zajištěna díky partnerství s předními světovými poskytovateli a umožňuje konektivitu mezi PSTN a VoIP s dedikovanými trasami přímo k infrastruktuře Lifesize. Zvukové hovory pocházející z PSTN a vytáčené směrem ke cloudové službě Lifesize zůstanou nezašifrované, podobně jako je tomu u jiných hlasových konferenčních služeb.

Zabezpečení pomocí autentizace

Lifesize podporuje centralizaci autentizačního procesu, tzv. Single Sign-On (zkráceně SSO), která je zákazníkům nabízena jako doplněk. SSO umožňuje konzistentním způsobem rozšířit uchovávání vlastních hesel, přizpůsobit jejich složitost a správu. S pomocí SSO je také možné definovat, kteří uživatelé mají přístup ke cloudové službě vašeho Lifesize a kteří nikoliv. Ještě důležitější je, že pokud používáte SSO s Lifesize, autentizace Lifesize proběhne přímo mezi vašimi uživateli a vaším poskytovatelem identity (IdP).

Jste připraveni začít používat zabezpečenou video konferenci?

Bez ohledu na to, zda řešíte svůj první videokonferenční systém, nebo zda přemýšlíte o novém dodavateli svého konferenčního  řešení, jeho zabezpečení by pro vás mělo mít vždy velký význam. Díky nejlepším bezpečnostním prvkům, které jsou integrovány v každém systému Lifesize, a také díky specializovaným funkcím, jako jsou jednorázové virtuální zasedací místnosti nebo heslem chráněná jednání, technologie firmy Lifesize poskytuje všem týmům, které to s bezpečností myslí vážně, to nejlepší řešení ve své třídě.

Často kladené dotazy o zabezpečení videokonferencí

Je video konference bezpečná?
Ne všechny videokonferenční služby vyžadují zabezpečení a šifrování. Služba Lifesize naproti tomu již ve výchozím nastavení poskytuje tu nejvyšší možnou úroveň zabezpečení.

Kolik IP adres je pro účely videokonference potřeba?
Lifesize
definuje přesný počet 285 IP adres. Jiní dodavatelé pracují s požadavkem na „rozsah“ (například: BlueJeans uvádí 6500+, Zoom 10000+ IP adres). Seznam Lifesize je díky TTL standardu vždy aktuální a nikdy jej není třeba překonfigurovat.

Lze video hovory zabezpečit pomocí VPN?
Díky Lifesize VPN již využíváte, a to velmi efektivním způsobem. Přidání další VPN by bylo, jako kdybyste vložili dopis i s obálkou do další obálky – nemělo by to žádný zvláštní přínos. Pravděpodobně by to mělo pouze ne zrovna dobrý vliv na kvalitu vašeho video hovoru.

Hledáte vhodné videokonferenční řešení pro týmovou spolupráci ve vaší firmě? Chcete se o možnostech videokonferenčních systémů dovědět více nebo si Lifesize rovnou vyzkoušet? Rádi vám poradíme s výběrem vhodné videokonference.

Michal Černý

michal.cerny@audiopro.cz+420 608 213 669

    Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

    ADDRESS

    63739 street lorem ipsum City, Country

    PHONE

    +12 (0) 345 678 9

    EMAIL

    info@company.com