Můžete mít obojí: Sound masking spojuje moderní design otevřené kanceláře s možností soukromého hovoru
Podle článku, který vyšel v magazínu Boston Globe, je v dnešní době kolem osmdesáti procent kanceláří otevřeného typu.
Otevřené kanceláře se obecně vyznačují následujícími vlastnostmi: nízké nebo žádné přepážky, malé nebo sdílené pracovní prostory, spousta skleněných stěn, méně dveří a oddělených kanceláří. Mezi časté stížnosti na prostředí otevřených kanceláří patří rušení hlukem, vyrušování z práce a nedostatek soukromí na hovor, což pramení z malého množství stěn a přepážek, které by blokovaly šíření zvuku. V moderních kancelářích je značná rozloha otevřeného prostoru a hovor v takovém prostředí je slyšet až do vzdálenosti třiceti metrů. Těch, co si stěžují, není málo – podle nedávného průzkumu mezi více jak 25 tisíci pracovníků ve více jak 2000 budovách byl nedostatek soukromí při hovoru (tzn. fakt, že všichni vzájemně slyší, o čem mluví ten druhý) byl zdaleka nejčastějším faktorem, s nímž byli zaměstnanci pracující v otevřených kancelářích nespokojení a téměř 60% z nich ho jmenovalo jako vážný problém.
Otevřené kanceláře však nejsou veskrze špatné; konec konců musí být nějaký důvod, proč je firmy nepřestávají budovat, že? Správci nemovitostí, projektanti a architekti zřídka chtějí stavět nudné a jednotvárné repliky kanceláře z Office Space. Naopak, snaží se je udělat elegantní a funkční. Nejnovější trend směřuje pryč od oddělených kójí a kloní se ke sdíleným pracovním prostorům. Stěny bývalých kójí se odstraňují částečně proto, že nejsou nijak pěkné, ale také proto, že firmy usilují o vytvoření pracovního prostředí, které usnadňuje spolupráci a transparentnost. Navíc díky budování skleněných stěn a odstraňování přepážek proudí do kanceláří více denního světla a otevřené kanceláře jsou ve své podstatě pro stavitele jako prázdná plátna, na kterých mohou riskovat a vytvářet kreativní prostory. Tyto zábavné a atraktivní prostory se pak dají využít i jako náborová lákadla – vždyť kdo by nechtěl pracoval v takové kanceláři, jako má Google v Tel Avivu, kde najdete skluzavku mezi jednotlivými patry nebo místnost z Lega?
Takže jak najít tu správnou rovnováhu? Jak navrhnout nádhernou, moderní budovu a pracovní prostory podněcující ke spolupráci, které jsou zároveň příjemné po akustické stránce? Nejefektivnějším řešením je instalace technologie maskování zvuku do otevřené kanceláře. Maskování zvuku (tzv. sound masking) spočívá v generování nevtíravé zvukové kulisy, která překrývá nadměrný hluk daného prostředí.
Malé reproduktory, které vysílají příslušný „zvuk“, se umístí na strop nebo se připevní na stojany, a díky nim už neslyšíte hovory ve vzdálenosti 12 až 30 metrů. Tyto reproduktory přitom nemusí nijak narušovat projektantovu vizi. Například direct-field zvukové projektory od společnosti Cambridge Sound Management jsou menší než šálek na kávu a lze je snadno upevnit a skrýt i v těch designově nejkomplikovanějších prostorách. Díky technologii maskování zvuku se mohou firmy držet své vize otevřených kanceláří a přitom zajistit, že i přesto jde o akusticky příjemné pracovní prostředí. Jedna nádherná nová kancelář v centru Bostonu použila technologii QtProTM maskování zvuku společnosti Cambridge Sound Management a vytvořila podle slov jejích zástupců „experiment s otevřenou kanceláří, který skutečně funguje.“ Stejný přístup zvolila jedna texaská firma, která vzala myšlenku politiky otevřených dveří úplně doslovně. S tím, jak se více a více kanceláří mění podle plánů na esteticky příjemné otevřené prostory podporující spolupráci, maskování zvuku by mělo zůstat součástí tohoto trendu.
Zaujala vás technologie sound maskingu? Chcete se dovědět více o možnostech jejího využití?