Dynacord Promatrix zamířily do tunelu
Bezpečnost v nejdelším německém silničním tunelu zajišťuje Dynacord a jeho systémy Promatrix
- Téměř osm kilometrů dlouhý tunel Rennsteig byl vybaven hlasovým výstražným a evakuačním systémem značky Dynacord.
- Srdce celého zařízení tvoří systémy Promatrix a digitální maticové ovladače P64
- Navržení a realizaci instalace provedla německá společnost Ingenieurbuero Hoffmann z Potsdamu
Tunel Rennsteig v pohoří Durynský les, dlouhý 7916 metrů, je nejdelším silničním tunelem v Německu a čtvrtým nejdelším v Evropě. Stavební projekt takových rozměrů klade obrovské požadavky na všechny použité součástky a materiály. Hlasový výstražný a evakuační systém je obzvlášť důležitý, protože v případě nebezpečí dokáže spolehlivé a vysoce kvalitní zařízení zachraňovat životy. Navržení a instalaci měla v tomto případě na starosti německá společnost Ingenieurbuero Hoffmann (Zvukařská kancelář Hoffmann), kterou tímto úkolem pověřila společnost Goldfunk z Erfurtu, která se specializuje na projektování tunelů.
Srdce evakuačního zařízení tvoří dva vzájemně propojené systémy Promatrix 8000 – po jednom v každé rozvodně v servisní budově. K hlavní stanici je připojeno celkem čtyřiadvacet podstanic vybavených telefonními stanicemi Dynacord DPC 8015. V odstupech přibližně 600 metrů jsou rozmístěny digitální audio maticové ovladače Dynacord P64, z nichž každý ovládá a monitoruje šestnáct reproduktorů z celkových tří set.
Ovladače P64 tvoří síť Dante, propojenou dvěma okruhy optických vláken. „V síti těchto rozměrů je čistá struktura sítě naprosto zásadní," říká Frank Roßa, technický ředitel projektu. „Od počátku musíte velmi úzce spolupracovat s odpovědnými administrátory sítě; požadavky se musí jasně definovat a je nutné vyměňovat si informace o použitých strukturách. Vzhledem k tomu, že systém Dante bude v tunelu Rennsteig využíván rozsáhlým způsobem, byla tato výměna informací zcela nezbytná." Při instalaci se využívaly primární i sekundární porty Dante, aby byla zachována funkčnost systému. „Ve skutečnosti i kdyby některé části systému selhaly, život zachraňující hlášení by se zde i přesto přenášela," ujišťuje Roßa.
„Tunely mají velice osobitou akustiku, vzhledem k jejich tvrdým betonovým stěnám a válcovitému tvaru," pokračuje Roßa. „Tato akustika se zcela liší od akustiky venkovních prostor i sálů. V tunelech je obrovské množství odrazů, proto jsou zde použity speciální reproduktory GF-TH1 (tzv. tunelové horny) od společnosti Goldfunk."
Stejně důležitá jako spolehlivost celého systému je i srozumitelnost hlášení. Proto Roßa se svým týmem už léta používají při tunelových projektech podélné nastavení reproduktorů. Jinými slovy všechny hornové reproduktory míří stejným směrem, přičemž příslušnou prodlevu zajišťuje digitální maticový ovladač P64. V tunelu Rennsteig se využívá hraničního efektu a reproduktory jsou upevněné do stropu v odstupech asi padesáti metrů. „Tímto způsobem získáváme jednotnou fázovou vlnu, odrazy máme pod kontrolou a zvyšuje se úroveň srozumitelnosti,“ vysvětluje Roßa.
Reproduktory se seřizovaly pomocí speciálních měřících technik, ekvalizace a prodleva byly přidány dodatečně. Složitost celého systému prozrazuje další detail: „Parametry reproduktorů v hlavní šachtě se liší od těch, které jsou v místě havarijních výklenků,“ prozrazuje Roßa. „Z tohoto důvodu se v každém případě seřizovaly jinak a podnikaly se kroky pro zlepšení akustiky. Například jsme instalovali panely pohlcující zvuk, abychom přerušili odrazy od hladkých betonových stěn.“ Pro napájení příslušných reproduktorů je každá dílčí stanice vybavena dvěma multikanálovými zesilovači Dynacord DSA 8805. Celý systém se ovládá a kontroluje pomocí softwaru IRIS-Net s grafickým uživatelským rozhraním sestrojeným na zakázku.
Pečlivé plánování se zde určitě vyplatilo. Nezávislá společnost IFB Consulting například navštívila tunel už několikrát, aby zde provedla příslušná měření. „Výsledky byly více než uspokojivé,“ hlásí s potěšením Roßa. „A nejen po stránce srozumitelnosti a akustiky. Tunel Rennsteig má index přenosu řeči (STI) kolem 0,5, což je pro tunel naprosto fantastický výsledek!“ Podle Roßova mínění je systém v tunelu Rennsteig vhodný jako reference pro podobné projekty. „Ukazuje se zde, že je možné dosáhnout vynikajících výsledků s digitálními audio maticovými ovladači P64 a přenosem audio signálu přes síť Dante. To vám na jedné straně umožní vybudovat rozsáhlý systém a na druhé straně si dopřát vysoce kvalitní přenos přes mnohočetné audio kanály.V tunelu této velikosti jde o zcela průlomový výsledek.“
Chcete poradit s ozvučením nejrůznějších vnitřních i venkovních prostor nebo se dovědět více o systémech Dynacord?