Dobrý komunikační systém podporuje kvalitní výkon rozhodčích

Dobrý komunikační systém podporuje kvalitní výkon rozhodčích

Reference

Není třeba pochybovat o tom, že nezbytným předpokladem pro přijímání potřebných a bezchybných rozhodnutí během sportovního utkání je dobrá komunikace mezi rozhodčími. Diváci i hráči očekávají, že jejich rozhodnutí budou rychlá, jasná a správná. Díky bezdrátovým komunikačním systémům mohou být sudí neustále v kontaktu a během zápasu spolu konzultovat veškerá zásadní rozhodnutí. Nejen pro rozhodčí házené je dnes tím nejdůležitějším komunikačním nástrojem náhlavní souprava.

červen 2023

Evropská házenkářská federace vybavila své rozhodčí zařízeními dodanými franzcouzskou společností Vogo Group. Během vrcholných akcí, jako jsou například finálové turnaje EHF EURO aEHF FINAL4, mají rozhodčí k dispozici náhlavní komunikační systém VOKKERO ELITE. Klíčovými předpoklady spolehlivého komunikačního systému pro rozhodčí EHF jsou vysoká kvalita zvuku v hlučném prostředí, vysoká odolnost vůči rušení, uživatelská přívětivost a zabezpečení pomocí digitálního šifrování.

Komunikační systémy omezují zmatky a frustraci mezi rozhodčími a dalšími činovníky sportovního utkání. Efektivní komunikace během zápasu jednoznačně přispívá k lepšímu rozhodování. Pro vedení zápasu, kontrolu jeho průběhu a nakonec i ‚vytváření‘ lepší hry je nesmírně důležité správné rozhodování rozhodčích. Dobrý komunikační nástroj pomáhá sudím zaujmout pozornost ‚provinilců‘, budí důvěru v jejich rozhodnutí a posiluje dojem fairplay. Při používání nejmodernějšího komunikačního systému, jako je VOKKERO Elite, dělají rozhodčí méně chyb. Mohou se rychle a přímo ptát svého kolegy na důležité informace. Složité situace a rozhodnutí spolu mohou ihned konzultovat. Díky komunikačnímu systému sudí slyší takřka vše, jsou silněji ‚vtaženi‘ do zápasu, lépe se soustředí na vše, co se při utkání děje, a jejich rozhodování je efektivnější.“

George Bebetso, koordinátor programu rozhodčích Evropské házenkářské federace (EHF).

Přemýšleli jste někdy o tom, co si rozhodčí během zápasů házenkářského mistrovství Evropy povídají? O jakých rozhodnutích diskutují, v jakých situacích a okamžicích je komunikace potřebná?

Zeptali jsme se dvojice špičkových evropských rozhodčích:

Vanja Antic a Jelnea Jakovlevic ze Srbska tvoří rozhodcovský pár již dvě a půl dekády. Headset coby komunikační prostředek však používají teprve několik let. „V minulosti jsme si dávaly nějaké signály rukama, prstem nebo skrze výrazy obličeje. S tím, co nabízí dnešní technologie se to samozřejmě nedá vůbec srovnat,“ říká sudí Jelena Jakovlevic.

Díky VOKKERO mezi sebou komunikujeme skoro nepřetržitě, pomáhá nám správně se rozhodovat,“ vysvětluje Vanja Antic a jako příklad uvádí konkrétní zápas z evropského mistrovství EHF EURO 2022.

Byla jsem branková rozhodčí a soustředila se na právě vstřelený gól. Jelena mě upozornila na faul, který nebyl v mém zorném úhlu, a řekla mi, že mám udělit dvouminutové vyloučení. Bez Jeleniny pomoci – a bez přímé komunikace pomocí headsetu – bych nedokázala situaci vyhodnotit správně.“

Vzhledem k tomu, jak se házená v posledních letech zrychluje, zvýšil se také počet rozhodnutí, která musejí rozhodčí učinit.

„Když vezmete v úvahu rychlost hry,  bez možnosti okamžitě spolu komunikovat se prostě neobejdete. Pravdou ale je, že když jsme před několika lety začaly používat náhlavní soupravy, mluvily jsme možná až příliš mnoho. Dnes víme, jak spolu komunikovat a zároveň zůstat soustředěné,“ říká Vanja Antic.

„Někdy, když se na hřišti nic zvláštního neděje, stane se, že spolu nemluvíme minutu nebo i dvě. Všechny zásadní situace ale komunikujeme skrze náhavní soupravy,“ vysvětluje Jelena Jakovlevic.

„Naším úkolem je dbát na dodržování pravidel a udržovat vysokou kvalitu zápasů. Jakoukoliv  technologickou pomoc, ať jsou to headsety, video záznam nebo technologie pro sledování brankových čar, obrovsky vítáme. Tato zařízení skutečně naše rozhodování zlepšují,“ říká Antic

„Obzvlášť s nejnovějšími modely systému VOKKERO jsme mimořádně spokojené. Spustí se pouze při hovoru, hluk z tribun nebo naše pískání je vytlumeno, takže naši koncentarci nic neruší. Když slyším, že Jelena mluví, vím, že to má svůj důvod.“

Rozhodčí při komunikaci přes VOKKERO většinou používají svůj rodný jazyk, jedinou výjimkou je udávání počtu přihrávek v situaci, kdy rozhodčí ohlašují pasivní hru: „Vždy odpočítáváme v angličtině. Když se nás hráč zeptá, nemusíme přecházet do jiného jazyka,“ říká Jelena Jakovlevic: „Druhou výjimkou je poslední útok, kdy odpočítáváme sekundy do závěrečné sirény.“
Někdy se dokonce obě rozhodčí navzájem motivují: „Známe se více než 25 let, takže nám rozhodně nevadí, když v určitých situacích jedna druhé připomeneme, že je třeba se na hru víc soustředit,“ vysvětluje Antic.

Jejich rakouská kolegyně, rozhodčí Ana Vranesová, k tomu dodává: „Práce s tímto zařízením je prostě úžasná! Je to skvělý pomocník při komunikaci.“

Chcete poradit s možnostmi využití interkomové komunikace? Nabízíme systémy pro týmovou komunikaci nejen ve sportu, ale i pro produkční týmy – TV, film, divadlo.

Jan Šafařík

jan.safarik@audiopro.cz+420 605 219 170

    Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

    ADDRESS

    63739 street lorem ipsum City, Country

    PHONE

    +12 (0) 345 678 9

    EMAIL

    info@company.com