Light Wall projekce za desetinu ceny

Light Wall projekce za desetinu ceny

Novinky

Revize skutečných nákladů na "light wall" plochy a výhody projekce

V divizi, která se ve společnosti Screen Innovations zabývá rezidenčními instalacemi, mluví hodně o výhodách, které mají SI projekční plátna, a především technologie ALR (Ambient light rejection), nad běžným typem zobrazovacích ploch. To se samozřejmě týká i komerční sféry, v tomto případě se však v mnohem větším měřítku řeší velmi složité systémové konfigurace. Hovoří se více o tzv. „light wall“ zobrazování, mezi které je možné zahrnout zobrazovací plochy, jako jsou video LED stěny, maticové LCD displeje a tradiční samostatné obrazovky. Tyto technologie nepochybně poskytují působivý divácký zážitek, splňují vysoké nároky na jas obrazovek (někdy až příliš) i dlouhou životnost. Mají ovšem jiný problém. Cenu.

V SI se vždy soustředili na otázku nákladů. A to je také hlavní důvod, proč vyvinuli projekční plátno Slate. Cena, kterou zákazník zaplatí za čtvereční palec ploché obrazovky, je i ve srovnání s nejlepšími plátny značky SI (s nejvyšší mírou potlačení ambientního světla) extrémně vysoká. A totéž platí i při zohlednění nákladů na projektor. Situace je stejná i v komerční sféře, pouze zde platí drasticky vyšší měřítka. Projekční materiál Slate tedy vynalezli i proto, aby tuto dichotomii ještě více prohloubili.

Emaily a telefony od zákazníků přicházejí už léta: „Vaše plátna s ALR technologií zbožňujeme, ale potřebujeme něco většího!“ "To byl opravdu problém. Naši prodejci neměli k dispozici řešení pro případ, že by jejich zákazníci odmítli vysoké náklady na video stěny a hledali jiné řešení." Komentuje Meek Skyler – marketingový ředitel SI. A dodává: "Myslím si, že toto je jedna z věcí, které na této společnosti miluji. Nejenže nabízíme reálná řešení, ale nabízíme je také způsobem, který vytváří našim zákazníkům další příležitosti."

Zrodil se Slate XL. Tým vývojářů dokázal přijít s obří projekční plochou, která vychází z technologie potlačení okolního světla (ALR), stojící za úspěchem SI původních projekčních materiálů řady Slate. Nemohli si dovolit obětovat byť jen jediný z vysokých standardů pláten Slate – jejich celistvost, neutralitu barev, mikro-texturu a v neposlední řadě samozřejmě schopnost potlačení ambientního světla ze všech kolmých úhlů. Bylo však potřeba plochu výrazně zvětšit. A to se podařilo! Projekční plátno Slate XL může být až 16 stop vysoké a 164 stop široké, (4,8 m x 49,9 m) a to bez jakéhokoliv švu. I při této velikosti si ovšem zachovává veškerou obrazovou kvalitu pláten Slate, kterou si všichni u tohoto materiálu tolik oblíbili. A výsledek? Konečně je tu opravdová alternativa k „light wall“ obrazovkám!

Opona nahoru: Přivítejte laserové projektory

Opona nahoru: Přivítejte laserové projektory

Lasery! Proč tolik povyku kvůli laserům? Největší nevýhodou „dvoudílné“ projekce byla vždy údržba. Je ovšem pravda, že i u standardních lamp byly starosti s údržbou pořád o dost menší, než u video stěn. Přesto se i před vypršením typické maximální životnosti žárovky – okolo 5000 hodin do výměny – projektory potýkaly s nevhodnými světelnými podmínkami. To už je ale za námi! Laserové projektory totiž dokáží bezúdržbově obstát dokonce až 30 000 hodin provozu, což je jednoduše řečeno skvělé.

V tomto okamžiku je možná dobré připomenout, kdo vlastně obvykle provádí údržbu vašeho zobrazovacího systému. Většinou se totiž nejedná o profesionály, jako spíše o nadšence bez potřebné úrovně odbornosti. A toto je právě jeden z momentů, kdy laserové (a obecně dvoudílné) projekční systémy zcela vítězí – jeden zdroj obrazu, jeden povrch, žádné žárovky. K tomu se ovšem ještě vrátíme později.

Jedna desetina... Děláte si srandu?

 Jedna desetina... Děláte si srandu?

Ono to ale není jen o té jedné desetině ceny. Ano, systémy SI jsou sice velmi rentabilní, ale jsou také velmi jednoduché, když přijde čas na jejich konfiguraci. Jak už bylo řečeno, dvoudílný projekční systém pracuje s jedním zdrojem obrazu a jedním zobrazovacím povrchem. V kontrastu k tomu stojí právě LCD video stěny, jejichž složitost vede k exponenciálně vyšší pravděpodobnosti nějaké poruchy. Každá obrazovka musí mít svůj vlastní zdroj napájení a musí mít připojen vodič signálu. To jsou dva kabely na každou obrazovku. Pokud to spočítáme, máme tu při 3x3 konfiguraci celkem 18 nutných zapojení, nemluvě o 32 zapojení při konfiguraci 4x4. Jak už jsme řekli – máme tu exponenciální růst. Projekčnímu systému přitom stačí pouze 2 kabely.

Foto: Noční můra – instalace LED stěny

Konektivita je však pouze jedním problémem. Pokud jste někdy byli svědky instalace LED video stěn, víte, že to může být docela náročné. Za prvé: požadavky na napájení nemůžete jen tak „přelétnout“, protože tyto systémy jsou opravdu energeticky velmi náročné. Je nutné používat vyhrazené obvody, montované napájecí zdroje, musíte si najmout elektrikáře a tak dále. A jakmile toto všechno zvážíte, musíte se ještě ujistit, zda máte k dispozici dostačující chlazení obrazovky, neboť tento systém produkuje také obrovské množství tepla. Někdy to dokonce znamená pronájem VZT systému. Bez vysokých nároků se neobejde ani montáž obrazovek, kdy je třeba vzít v úvahu hmotnost celého systému, je nutné použít účinné úchyty, případně dořešit vyztužení stěn.

"Je zjevné, že čím více se s problematikou obrazové projekce seznamujete, tím více poznáváte výhody dvoudílné projekce. Jedná se totiž o jednoduché, přímočaré a snadno definovatelné řešení. Vše výše uvedené je důvodem, proč bylo vytvoření Slate XL tak nezbytné, a proč nás o něj naši zákazníci tak úpěnlivě prosili." Zakončuje Meek Skyler.

Chcete poznat rozdíl v projekci na vlastní oči? Projekční plátna SI a ukázky materiálů máme na naší prodejně. Rádi vám je předvedeme.

Ondřej Žatečka

ondrej.zatecka@audiopro.cz+420 603 434 922

    Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

    ADDRESS

    63739 street lorem ipsum City, Country

    PHONE

    +12 (0) 345 678 9

    EMAIL

    info@company.com