Komunikační systém pro zdravotní odběrová místa
V této zavirované době je význam dočasných, nebo dokonce mobilních odběrových testovacích stanic větší než kdykoliv před tím. Snadné a tiché šíření COVID-19 se stalo hrozbou nejen pro veřejnost, ale především pro zdravotnický personál v nemocnicích a na všech odběrových místech. Vedle kvalitních ochranných prostředků je tu ale další věc, na které záleží kvalita a rychlost práce zdravotnického personálu: bezpečná a efektivní KOMUNIKACE.
Pokud jde o rychlost odbavení pacientů či zájemců o vyšetření, je pro zdravotníky pracující v první linii neúčelné použití vysílaček s prostou jednosměrnou PTT komunikací. Stres, nasazení a několikahodinové pracovní vytížení v nejtěžších hygienických podmínkách vyžaduje plné soustředění a především volné obě ruce. V takovém náročném provozu by zdravotník neměl myslet na to, kde je potřeba stisknout tlačítko a zda jej stiskl dostatečně silně. Odpovědí na potřeby komunikace takového kritického provozu jsou obousměrné komunikátory Clear-Com řady DX.
Zkušenosti firmy Clear-Com neleží jenom v systémech pro komunikaci v televizních a divadelních provozech, ale za čtyřicetiletou historii firmy sahají mnohem dále. Ať už je to robustní systém FreeSpeak II, který najdete v mnoha operačních sálech a na prestižních fakultních klinikách, nebo lehké komunikátory DX které se používají pro efektivní komunikaci ve zdravotnických zařízeních (vyšetřovny, katetrizační laboratoře, hyperbarické komory) po celém světě. Spolehlivost interkomů Clear-Com si tak již dávno našla cestu i do zdravotnictví.
Digitální komunikační systém DX má pro použití na kontaktních a odběrových místech několik výhod. Opaskové komunikační jednotky tohoto systému jsou vlhku vzdorné a tedy snadno dezinfikovatelné. Veškerá stavová hlášení (hlasitost, stav baterie atp.) jsou podávána hlasem do sluchátek, není tak potřeba křehkého displeje a interkom je velmi odolný (navíc je uložen v gumovém pouzdru). Za zmínku také stojí čistota zvuku: používání komunikační jednotky nijak neunavuje sluch, zvuk je zcela bez únavného šumu, srozumitelný a čistý. Základnovou stanici je možné provozovat na baterie či na standardní zdroj 12V (ano, tedy i z autobaterie). Vynikající zkušenosti máme také se spolehlivostí komunikace zejména v mobilních a průjezdových kontaktních místech, vždyť sesterské komunikátory HME najdete v „Drive-In“ provozech po celém světě a sami víte, že se tam rozhodně nenudí.
Mobilní odběrové místo se dvěma zdravotníky
Flexibilita pohybu mezi venkovním odběrovým místem a zázemím, a také komunikace s ochrankou a dalšími obslužnými profesemi jsou základní požadavky pro efektivní komunikaci na každém mobilním či dočasném odběrovém místě. Mimo to je tu vždy prioritou zvýšená bezpečnost práce všech zúčastněných. Clear-Com DX je ale uzpůsobený přesně takovýmto situacím.
Jak to funguje
Vedle standardních opaskových komunikátorů vyžadujících kabelem připojená sluchátka vyrábí firma Clear-Com také tak zvané „All-in-One“ komunikátory, tedy sluchátka s vestavěnou veškerou elektronikou uvnitř. Stačí si je při oblékání do ochranných prostředků zapnout, nasadit na uši a už jste v trvalém spojení se všemi členy svého zdravotnického týmu. Systém umožňuje komunikaci na společném okruhu oběma směry, tedy přirozeně tak, jako byste si povídali kdykoliv jindy bez mundůru, není třeba mačkat žádná tlačítka. Dosah systému snadno pokryje okruh cca 80m (záleží na místních podmínkách) kolem základnové stanice, takže se nemusíte bát výpadků ani při vstupu do budovy zázemí. Tyto „All-in-One“ headsety jsou malé, lehké a mnoha aplikacemi léty prověřené v těch nejnáročnějších provozech. Základní jednotka MB340 je takové nervové centrum interkomu. Mimo síťového adaptéru ji lze napájet také z interních baterií a může zároveň sloužit jako stacionární komunikační stanice pro dva účastníky. Komunikaci z ní je možné také poslat linkovým výstupem dál, například do povelových reproduktorů nebo do záznamu. Celý systém je dvoukanálový, takže jej mohou využívat například dvě nezávislé skupiny zdravotníků (operátor u stacionární stanice má samozřejmě přístup k oběma).
Jak opaskové, tak sluchátkové „All-in-One“ komunikátory používají nabíjecí akumulátory s velkou výdrží. Pro náročnější provozy kdy má být interkom v provozu nepřetržitě, doporučujeme mít v nabíjecí stanici vždy připravené čerstvě nabité záložní akumulátory na výměnu (nabití do plného stavu trvá cca 2,5 hodiny).
Jsou situace a profese (například ochranka), kdy uživatel naopak potřebujete být jen na příjmu a s ostatními komunikovat jen občas při zapnutí tlačítka. Ačkoliv i toto umožňují náhlavní komunikátory typu „All-in-One“, pro tuto aplikaci jsou vhodnější sluchátka s opaskovými komunikátory, které je možné obsluhovat „po hmatu“ i přes oděv.
Několik technických detailů
Při letmém pohledu do specifikací systému DX najdete, že tento interkom používá 7kHz audio. To znamená, že kvalita zvuku a s ní i srozumitelnost je výrazně lepší, než na jakou jsme zvyklí například ze svých mobilních telefonů. Opravný algoritmus zařízení umí také opravovat datové pakety ztracené při přenosu například vlivem stínu překážky, takže srozumitelnost komunikace je stále na vysoké úrovni, aniž by unavovala uživatele „hledáním významu slov“. Mimochodem, komunikace je šifrovaná a tedy citlivé lékařské informace zabezpečeny proti odposlechu. Baterie v komunikátorech vydrží podle provozních podmínek (teplota, množství komunikace) celkem 12-14 hodin, což je docela slušná šichta.
Mobilní odběrové místo se čtyřmi zdravotníky
Větší odběrová místa mají větší nároky na počet propojených účastníků, ale také na větší operační prostor pro pokrytí signálem interkomu. Pro takovéto případy je pak vhodné použít dokrývací jednotku EB340, která se s hlavní základnovou jednotkou propojí pomocí klasického počítačového kabelu.
Jak to funguje
Pro případ kdy je nutné obsloužit větší skupinu zdravotníků, je šikovné, že komunikační systém Clear-Com DX340 podporuje dva nezávislé komunikační kanály, a tak je možné účastníky snadno rozdělit do dvou skupin. Každá komunikační jednotka se při zapnutí (například při nástupu do služby) dá přiřadit jedné, nebo oběma skupinám tak, jak to pracovní zařazení vyžaduje. Kabelem připojený dokrývač EB340 nejen že rozšiřuje pokrytí, ale umožňuje také připojení dalších čtyřech (ve dvoukanálovém režimu) či osmi (v jednokanálovém) komunikačních jednotek, čímž lze pokrýt i poměrně velké pracovní týmy.
Závěrem
Efektivní a bezpečná komunikace v krizové situaci už dávno není doménou sci-fi filmů. Společnost Clear-Com nyní nabízí veškerou svoji zkušenost a vkládá do rukou zdravotníků silný a spolehlivý nástroj pro krizovou i standardní lékařskou komunikaci v terénu i na obvyklých lékařských pracovištích.
Mohlo by vás zajímat:
Clear-Com pomáhá svými interkomy v medicínském vzdělávání – komunikace při online operacích: čtěte ZDE